Чому Запусти, Масниці, Масляна, Колодій – не Маслєніца. І троха переписів

Скоро починається Великий Піст, і знову в інтернеті аж кишить від “блінов на Маслєніцу”. І щоб в міру своїх сил поборотися із рускім міром, мушу написати цей малесенький “лікбез” текст.

На щось страшно етнографічне чи наукове я не претендую, але трошка систематизую те, що знаю.

В Україні маємо паралельно 2 традиції –

  • Центр, схід і південь святкує Масниці (часом теж називається Масляна), які теж називають Колодієм (але, зауважте, не маслєніца!). В побуті вживаються ще інші назви “Заговини”, наприклад. Масниці це те ж, що Масний, він же Тлустий, Жирний тиждень в багатьох культурах.
  • Західніші реґіони України називають цей тиждень Запусти\Запуст (*), Сиропуст (бо ще можна їсти сир і інший набіл).

Запусти\Масниці – це те ж, що й карнавал (carne — м’ясо + levare — прощавай), “прощання з м’ясом”. Це початок “репродуктивного року” в найширшому сенсі, весна, залицяння та любощі, пошуки пари, продовження роду, засівання нового врожаю.

Але як би там не було, сенс останнього тижня перед постом в Україні – приготувати себе до нього духовно і фізично. Їжа полегшується, м’яса не їмо ще з попереднього тижня (Мясопуст). Тобто по суті це спокійний час, примирення з собою і оточуючими, намагання вирішити образи, очікування посту. Закінчується Прощеною неділею.

В гастрономічному плані для України властиві вареники з сиром, сирні бабки, сирнички і інше всіляке таке. Сиропуст же. Ніхто не забороняє їсти і млинці. Вони в нашій культурі теж мають велике символічне значення – Сонце, очікування і прихід Весни.

А тепер на секунду заглянемо за порєбрік – для Маслєніци характерні гучні забави, змагання, бійки, багато їжі і алкоголю. Бо “поки можна, то треба відірватися”. Приказка “не всьо коту маслєніца” – це теж про це, про те що дорвався раз і всьо, досить. Тобто йдеться більше про активні, часом навіть аґресивні, розваги і обжеровисько.

“Маслєніцу з блінами” в попсовій формі нам занесли за часів совєтів, коли треба було чимось замістити давніші традиції. Згрубша, так само як колись язичницькі традиції заступалися християнськими. А що назви схожі (Масниці і Маслєніца) то особливо ніхто в деталі не спішить вдаватися.

Тому, давайте зваримо собі вареників або, зрештою, насмажимо млинців, і не будемо сліпо наслідувати чужі для нас традиції.

Ось ті переписи, що були в мене в різний час і можуть пригодитися в цей тиждень:

За цим переписом можна зробити пироги і з сиром, і навіть з замороженими вишнями, лише розморозьте їх на друшляку, щоб стік зайвий сік.

Пироги з вишнями або черешнями

Тут начинка з м’яса, але можна і з сиром, і з капустою. Тісто дуже добре для несолодких пирогів.

Житні пироги

А ось ці, з яблуками, я дуже люблю бо вони не подібні на звичні –

Пироги з яблуками і журавлиною

А ще, можна зробити палюшки або ліниві пироги:

Палюшки з бараболі, сиру і петрушки

Морквяні палюшки – смачно і кольорово

А якщо дуже хочеться налисників, то чому б і ні?

Лікбез про налисники недавно був, але нагадаю –

Балачки про налисники

Зелені прекрасні шпинатні –

Шпінакові (шпинатні) налисники

і не менш прекрасні гарбузові (гарбуза ще купити можна)

Гарбузяні налисники, надівані сиром з кропом і сезамом

Тому ліпіть вареники, смажте налисники, готуйте те, що вам смакує, але будь-ласочка, не називайте цей період Маслєніцою 🙂

(*) Щодо Запустів, то ця назва може вживатися також і стосовно останнього дня перед кожним із чотирьох довгих постів — Великого, Пилипівського, Петрівського і перед Спасом.