Пироги з вишнями або черешнями

За цим самим принципом можна готувати пироги з будь якими ягодами.

Поки ще є черешні, і вже є вишні – мушу собі і вам нагадати про “життєву необхідність” наліпити пирогів з ними. Бо червень стає неповноцінним без пирогів з ягодами – зараз це трускавки-вишні-черешні, за тиждень вже чорниці підуть, потім яблучка.. То ж, сьогодні в нас пироги з вишнями.

Спочатку базовий перепис – з Дарії Цвек, а потім буде моє традиційне казання.

Пироги з вишнями або черешнями

500 г вишень або черешень, 700 г муки, жовток, тепла вода, 50 г масла, цукор, сметана.

До просіяної муки додати жовток і теплою водою замісити м’яке тісто. Місити довго, поки тісто не стане еластичним, тоді накрити і залишити його на 30 хв. За цей час вишні або черешні помити і вибрати кісточки.

Тісто перемісити, розтачати з нього тонкий пласт і вирізати шклянкою варенички. На них викласти ягоди, зліпити і викласти на рушничок, посипаний мукою. Варити у великій кількості підсоленої води не накриваючи.

Готові пироги вибрати на друшляк і сполокати холодною водою. Викласти на полумисок, посипати цукром, полити розтопленим маслом. До пирогів подати сметану, вимішану з цукром. Взимку такі вареники можна варити з консервованих або морожених вишень, які не слід розморожувати.

+++

А тепер трошки побалакаю.

По-перше, я зазвичай до тіста для пирогів з вишнями окрім жовтка даю ложку масла – тісто м’якше, ніжніше, десертніше.

По-друге, в воду для варіння таких пирогів я кидаю плястерок цитрини, даю ложку цукру і троха солі. Кислота ягід зсередини, кислота цитрини в воді ззовні – і такі пироги гарантовано не розваряться, і варитимуться достатньо довго, щоб встигнути зловити ідеальний момент для їй виймання. Цей момент я “ловлю пальцями” – виймаю один пиріг ложкою і пальцем пробую м’якість тіста.

По-друге “а”, відразу після виймання я сполокую зварені пироги зимною водою, щоб забрати слизькість. Такі пироги можна “підсушити” і скласти в миску на потім (обмазати олійкою, щоб не злиплися), або заморозити.

По-друге “бе”, до слова, я ніколи не морожу сирі пироги, тільки варені. Якщо планую заморожувати, то виймаю відразу після спливання. Потім, при потребі, їх можна кинути на окріп, або загріти на пательні. Особливо це стосується пирогів з несолодкими начинками.

По-трете, пироги з ягодами я люблю полити збитою з цукром-пудрою сметанкою, або рідким медом. Дуже пасує також додати ложечку солодкого м’ятного сосу (м*ята, цитриновий сік, цукор, цедра). Також, інколи я просто прогріваю їх в пательні з розтопленим маслом, сухариками, коричневим цукром, цинамоном.

І по-головне, я люблю малесенькі пироги з вишнями – 2 ягідки на вареничку. Вони тоді такі “на один зуб” і це чудесно!

За цим самим принципом можна готувати пироги з будь якими ягодами. Про пироги з чорницями напишу окремо, бо вони вартують приватного тексту. А про пироги з яблуками я вже писала раніше.