маківник тертий

Маківник тертий, за Дарією Цвек

Це один з тих переписів з Дарії Двек, який я люблю і користуюся

Цей маківник однозначно добрий. Тому – треба пекти (:

Маківник тертий

Пропорції я трошка змінила, але дуже трошка. А методика – яка була.

Отож,

200 грамів масла або маргарини
1 кг борошна
50 грам дріжджів (звичайних пресованих “мокрих”, не сухих)
1.5 шклянки цукру + кілька ложок
2 шклянки молока
ванільний цукор
цедра з 2 цитрин або з цитрини і помаранча
6 яєць
3 шклянки маку
кілька ложок масла
кілька ложок меду
родзинки, цукати, горішки
* 2 ложки сухарів + 10 грамів дріжджів (дивіться примітку нижче)

Молоко підігріла трошечки, накришила туди дріжджі і додала 2 ложечки цукру.

Масло втерла з цукром. Треба, щоб цукор максимально перетерся з товщем. Я це роблю мікером з віничками і зручно це робити в великому баняку або мисці з високими бортиками, щоб не траскало на сторони.

Продовжючи втирати, додала по черзі 6 жовтків, втирала до однорідної пухкої маси. Сюди ж додала ванільний цукор і стерту цитринову цедру. Маю такий лайфхак – цитрину ошпарюю і стираю на терці цедру, додаю туди ванільний цукор і кілька ложок будь якого алкоголю, щоб він гарно розчинив ефірні масла. Мені видається, що так ця суміш краще тримає запах.

За той час дріжджі вже розчинилися в молоці і почали булькати. Вилила їх в посуд із збитою масою і акуратно розмішала, додаючи по трохи борошна. Спочатку я вимішую ложкою, плавними круговими рухами, пізніше – домішую рукою. Борошна має взяти стільки щоб замісилося м’яке і нелипке тісто.

Тісто гарно обім’яла, накрила серветкою і поставила в тепло підійти.

Тим часом, поки тісто росте, приготувала макову масу –
Мак запарила в кількох водах і розтерла до сірості блендером.
Родзинки промила, запарила і обсушила.
Горіхи посікла не дуже дрібно (я просто люблю як смакують більші шматочки горіхів в солодкому)
На пательні розігріла 2 ложки масла, 2 ложки цукру і 3 ложки меду та на невеликому вогні прогріла в цій суміші мак. Додала родзинки і горішки.
Білки збила в густу піну і акуратно вимішала з маковою сумішшю.

(*) Примітка щодо начинки. Я з цілком іншого перепису позичила невеликий момент – додаю в начинку 2-3 ложки сухарів і розкришую трошка дріжджів. Дріжджі  за час вистоювання вже загорнутих маківників “ростуть” начинку і на зрізі маківника не буде дір, як деколи буває, коли мак окремо, а тісто окремо.

Тісто розділила на 4 частини, досить тонко розкатала в довші пласти тіста, насмарувала маковою начинкою десь до середини по довині і трошки не доходячи до країв по ширині. Загорнула тугі (але не надто!) завиванці.

Бокові краї загортаю всередину після першогопоздовжнього закруту. Старайтеся загортати так, щоб останнім шаром зробити повний оберт ненамащеним начинкою тістом навколо маківника. 

Поклала в форми, на дно яких треба поставити смужку промащеного паперу. Найкраще брати “персональні” форми, але якщо кладемо в одну широку форму кілька маківників, то кожен з них треба покласти в шматок пергаменту так, щоб відділити пергаментом одну роляду від іншої.

Маківникам треба дати підрости під серветкою ще з годину в формах, мають добре вирости Потім насмарувала збитим жовтком і посипала маком. Я випадково замочила увесь мак, тому обмазувала зверху рештками перетертого. Може й треба було просто лишити голим, але шо вже тепер бідкатися.

Пекла приблизно 40 хвилин в гарячій рурі при 180*. Але тут дивіться по своїй, бо я ще ставлю на перші 15 хвилин бритванку з киплячою водою.

Тепер мої висновки:
1. Дріжджі були дуже слабенькі. Тісто не хотіло рости ні в замішаному стані, ні вже в завиванцях, зате почало рости в рурі, і тому маківники потріскалися.
2. Можна було б пекти в троха ширших і вищих формах.
3. Можна було дати трошка більше меду в мак.
4. Але загалом, як завжди – дуже смачний маківник. Тісто – не типово дріжджове, а має гарну “крушинку” через те, що досить багато товщу.