Буряк з чорносливом або “Салатка старольвівська”

Чому ця салатка “Старольвівська” – уяви не маю, хоча, маю підозру, що це назва для позначення салатки з буряків і чорносливу перекочувала в куховарський лексикон з меню совєцьких часів. Але якщо спитати в Ґуґла навіть польською то відповідь буде та сама.

Але те, що сам перепис старий і львівський – це напевне! Таку салатку в кількох видозмінах можна знайти в багатьох кулінарних книжках кінця 19 – початку 20 століть. Єдина принципова відмінність переписів – подавати її на зимно чи теплою. Решта ж відмінностей в деталях – додавати часнику чи ні, робити пісну запражку (мука, олія, вода) чи заправляти сметаною\майонезом.

Я вам розповім про всі можливі варіанти, а ви собі вирішите що для вас смакує найкраще.

Буряк з чорносливом “на зимно”

4-5 буряків (спекти або зварити, почистити, охолодити)
2-3 зубчика часнику
10 чорносливок
100 г волоських горіхів
сіль, чорний перець, цукор, сік з пів цитрини

Заправка пісна – мука, олія, вода, сіль, чорний перець
Заправка непісна – домашній майонез або сметана

Буряки потерти на грубій терці або порізати тонкою соломкою, скропити соком з пів цитрини. Чорнослив помити, порізати. Горіхи легко підсмажити на пательні, посікти. Часник вичавити, розтерти з заправою на ваш вибір. Змішати компоненти, досолити, підцукрувати, поперчити. Охолодити.

Заправка пісна робиться так: на 2 ложках олії підсмажити до легкожовтого 2 ложки муки, постійно перемішуючи. Додати води і заварити, щоб консистенція була як густа сметана. Посолити і поперчити.

Буряк з чорносливом “на тепло”

Компоненти ті самі, що вище, але готуємо трошки інакше – в риночці змішуємо вибрану заправку (майонез тут не підходить, хіба сметана або пісна заправка) з потертими буряками, чорносливом і часником, заправляємо до смаку, доводимо до кипіння і все. Горішками посипаємо при подачі.

Такий буряк з чорносливом “на тепло” є добрим гарніром, наприклад я це люблю з ґуґликами. А от салатка – просто салатка.

Знимка – Галина Гузаревич

До речі, хто хоче заморочитися, то може нафарширувати чорнослив пастою з горіхів і часнику, і додати до салатки. Буде добре!