Пісні пироги (вареники) на Святвечір

Пироги (ті, що вареники) до Святвечора готують пісними, це очевидно, то сама трапеза на Святвечір є пісною. Варіантів начинок для таких пирогів буває дуже багато – картопля з додатками, тушкована капуста (квашена, солодка чи їх суміш), горохом, квасолею, квасолею та маком, маком підсолодженим, вишнями… Я пропоную 2 традиційні для мого Святвечора начинки – картопля з цибулькою і грибами, і з квашеною капустою.

Тісто
1 кг пшеничного борошна
2 ст. л. олії
1 ч. л. солі
вода

До просіяної муки додати сіль, олію і теплою водою замісити м’яке тісто. Місити, поки тісто не стане еластичним, тоді накрити і залишити його на 30 хв. 

Начинка з картоплі та грибів
1 кг картоплі
50 г сушених білих грибів
300 г цибулі
олія
сіль, чорний перець, мелений коріандр

Сушені білі гриби промити та замочити в холодній воді на ніч. Зварити в тій самій воді. Коли охолонуть – відтиснути від юшки та порізати. Картоплю зварити, пом’яти в гладке пюре. Цибулю порізати дрібним кубиком та підсмажити. З’єднати картопляне пюре, підсмажені цибулю та варені білі гриби. Посолити та поперечити до смаку. Начинити вареники.

Начинка з капусти

1 кг квашеної капусти
200 г цибулі
відвар з білих грибів
олія
сіль, цукор, чорний перець, кмин

Квашену капусту залити водою та зварити. Коли зм’якне – відкинути на друшляк та дати добре стекти воді, а потім дрібно посікти. Цибулю порізати дрібним кубиком, підсмажити на олії до зарум’янення, додати посічену капусту, відвар з білих грибів, кмин, сіль, цукор та перець до смаку і тушкувати, поки уся волога не випарується, а капуста трохи підсмажиться. Охолодити. Начинити вареники.

Вареники:

З тіста розтачати тонкий пласт і вирізати склянкою кружальця. На них викласти начинку, зліпити і викласти на рушничок, посипаний мукою. Варити у великій кількості підсоленої води не накриваючи, доки не спливуть. Вийняти, сполокати холодною водою, змастити олією. Подавати з грибовою мачанкою.


Хочу наприкінці додати ще такий нюанс. Свої пироги до Святвечора я робила за 2 тижні до і морозила. Спочатку я трошки мала сумнів, як воно буде. Але було ідеально, тому розказую як я це зробила покроково:

  1. Пироги варимо дуже коротко – лише щоб “сплили”. Виймаємо на друшляк і промиваємо зимною водою. Тоді висипаємо на стіл чи стільницю і даємо підсохнути, десь до пів години часу. Можна в процесі перевернути з одного боку на інший.
  2. Складаємо пироги в миску, і добре промащуємо олією.
  3. Наолієні пироги викладаємо одине коло другого на стільничку таку, яка нам поміщається в мозозилку, в один шар. Ставимо в морозилку, заморожуємо на “камінь”.
  4. Складаємо в мішечок, зберігаємо.
  5. Таке ж робимо з усіма пирогами, які потрібно зберегти.
  6. Коли приходить час Х – тобто треба їх мати гарячими і свіжими – кип’ятимо воду і варимо так, ніби вони сирі чи заморожені. Просто варимо. Сплили на поверхню – виймаємо, мастимо цибулькою чи там чим хочеться і їмо.

Ідеально! Ніхто не помітив різниці. І на відміну від заморожених сирими – не тріскаються і не розварюються.


Цей перепис я готувала і фотографувала для Різдвяно-новорічного випуску Fresco