Паштетики з “Львівської кухні”

Десь незабаром вийде перевидання книжки Ігора Лиля “Львівська кухня”, де в історичну канву оповідок вплетені історії про те, що їли львів’яни в різні часи і за різних історичних обставин. От, скажімо, паштетики – польською paszteciki – були однією з “коронок” “Шкоцької” кав’ярні, котра відома насамперед як місце, де професор математики Стефан Банах разом з колегами творили історію світової математики.

Нехай вас не вводить в оману назва, бо паштетики – це не цілком те ж, що й паштет. Паштетики – це маленьки пиріжки із французького чи напів-французького тіста, начинені, власне, паштетом, та запечені. Така назва, мабуть, залишилася з тих часів, коли паштети зазвичай пекли загорнутими в тісто (тісто захищало начинку); а паштетики – це «маленькі паштети». Також, так часом називають невеликі налисники з м’ясом, обов’язково підсмажені з усіх боків.

Такі паштетики дуже добре пасують до пива, хоча я найбільше їх люблю до кави з молоком чи кисляка.

Начинкою до них може бути як такий порядний паштет, як я подаю нижче, так і посічені та посмажені з цибулькою тельбухи, або підсмажені гриби, або відтиснена від зайвої вологи тушкована капуста.

1 пачка готового французького (слоєного) тіста
півкурки або 1 куряче філе
3-4 курячі печінки
1 невелика морквина
1 невелика цибулина
кілька горошин духмяного перцю
лавровий листочок
50 г масла
півкелішка бренді
жовток
цукор, сіль, перець – за смаком

Півкурки чи куряче філе зваріть з морквою, цибулею та прянощами. Остудіть м’ясо у бульйоні, щоб залишалося соковитим. Тим часом підсмажте на маслі кур’ячу печінку так, щоб лиш побіліла, додайте цукру, бренді та прогрійте ще кілька хвилин. Охолоджене м’ясо змеліть разом з морквою та цибулею, а також печінкою. Добре вимішайте та заправте сіллю та перцем.

Готове тісто розморозьте згідно із інструкцією на упакуванні. Наріжте на невеликі квадрати, в центр кожного покладіть по ложці готового паштету, загорніть трубочкою чи трикутником та розкладіть на формі для випікання швом донизу. Змажте паштетики збитим жовтком, посипте кмином та сіллю і випікайте при 180-200 ˚С допоки не зарум’яняться.