Теляча печеня з мигдалем, а’ля Дідушицький

Нині в мене якийсь політично-стурбований настрій, і пригадалася ось ця фраза графа Воцеха Дідушицького:

«У нашому парламенті, шановні панове, голова депутатам цілком не потрібна, бо на його засіданнях і так увесь час сплять. Голову віддають у гардеробі разом із капелюхом. Якось гардеробник віддає мені мою голову, я її одягаю і з подивом зауважую, що раптом став страшенно дурним. Уявіть собі, моє шановне панство, що гардеробник замість моєї голови видав мені голову міністра Дулємби…»

Граф Войцех Дідушицький (1848-1909)

Граф Войцех Дідушицький (1848-1909) увійшов в історію Львова та Галичини як один з найоригінальніших представників тодішньої галицької еліти. У світському товаристві Львова та Відня граф був відомий як дивак, знаний дотепник та (кажуть) спіритуаліст.

Про графа докладніше прочитаєте собі у “Львівській кухні” Ігора Лиля, котру незабаром перевидають, а я розкажу про страву, яка пов’язана з його іменем:

Теляча печеня з мигдалем, а-ля Дідушицький

Чи знаємо ми напевне, що цю страву вигадав саме Войцех Дідушицький? – очевидно, що ні! Але власне так – а’ля Дідушицький – називається в багатьох джерелах телятина, нашпиґована миґдалем і спечена цілим кавалком. Хто б це не придумав – це ошатно і смачно, сама пекла, сама знимкувала і знаю.

Компоненти

1кг телятини, придатної до запікання (шинка, полядвиця, вирізка)
20 мигдалів
4 столові ложки розтопленого масла
50 г меду
2 ст. ложки діжонської гірчиці
сік і цедра 1 цитрини
сіль, перець – за смаком

Як готувати

Мигдаль запарте окропом, зніміть брунатну шкірочку, та легенько підсушіть від зайвої вологи на гарячій пательні. Телятину натріть цитриновою цедрою, сіллю та перцем, поставте на ніч до холодильника.

Вузьким і гострим ножем  у м’ясі зробіть неглибокі проколи-надрізи, в які вкладіть мигдаль. При потребі зв’яжіть шмат м’яса шворочками, аби тримало форму. Топлене масло підігрійте на пательні і обсмажте м’ясо з усіх боків до брунатної шкірочки. Покладіть м’ясо в гусятницю чи глибоку форму, полийте маслом, на якому воно смажилося, накрийте гусятницю покришкою або шматком фольги і поставте в братруру, розігріту до 220 ˚С. Тим часом пательню, на якій смажилося м’ясо деглазуйте кохлею гарячої юшки, додайте гірчицю, мед та сік цитрини, і час від часу підливайте до м’яса, котре печеться. Через 20-25 хвилин знизьте температуру до 180 ˚С і печіть ще годину. Наприкінці зніміть покришку і зарум’яньте печеню.

Така печеня смакує на гарячо і на холодно до канапок чи тарелі м’ясива.

Телятина а’ля Дідушицький