Паска Великодня, класична

Ця паска є такою “класичною”, тобто не важкого “панеттонового типу”, звичайна собі смачна паска, яка завжди вдається.

Подібний перепис є в багатьох джерелах з мінімальними різницями в кількостях. Хтось дає більше цукру, хтось менше масла чи молока. Але замішуючи зважайте, що борошно буває різної вологості, тому може “забирати” більше чи менше вологи. Тому орієнтуйтеся на свій досвід.

1 кг борошна + запас на домішування
400-440 мл теплого молока
100 г дріжджів
10 жовтків
250 г масла (можна олію без запаху, але я зазвичай таки беру масло)
250-300 г цукру
200 г родзинок
100 г цукатів без сиропу
пів чайної ложечки солі
цедра, ванільний цукор або ванільний екстракт

Пересіяти борошно і трошки загріти – потримати в теплому місці, щоб не було холодним.
Приготувати розчину – розкришити дріжджі, додати тепле молоко, кілька ложок борошна і кілька ложок цукру, поставити в тепле місце, щоб забродило. На це йде хвилин 15-20.
Розтерти жовтки з цукром, цедрою і ванількою (цукром чи есенцією) в піну.
Коли розчина забродить – вилити її в широку миску з пересіяним борошном і сіллю, перемішати легенько, додати перетерті жовтки і замісити.
Якщо тісто зарідке – підсипати по трошки борошно. До замішаного тіста додати тепле розтоплене масло і ще раз вимісити, щоб жир ввібрався а тісто стало лискучим і гладким.
Додати родзинки, цукати та акуратно вимісити, накрити рушничком і поставити щоб росло.

Коли тісто підросте в об’ємі вдвоє, обім’яти, розкласти форми на 1\3 висоти, накрити і дати ще раз підрости.
Нагріти пічку до 200*С.
Як паски підростуть – посмарувати верх жовтком і пекти при 200*С впродовж 10-15 хв, потім температуру знизити до 160-170 і пекти ще 45-50 хв.
Вийняти, покласти бочком на м’яку перину (*) і охолодити. Якщо печете в залізних чи будь яких багаторазових формах, то виймайте з форм холодними.

Примітка:
(*) спечені паска часто кладуть боком на щось м’яке – подушки, перини і так охолоджують. Паски з важкого тіста, на зразок “петенетових” (тепер панеттоне) охолоджують вверх денцем, підвішуючи спеціальним чином за дно форми.

Якщо ви хочете заплести паску косами, як в мене на знимці, то відберіть невелику частину тіста перед тим, як домішувати родзинки, додайте трохи більше муки, і домісіть. Нехай виросте так само як основне тісто. Використайте тугіше тісто для декорування – заплетіть коси та пришпильте їх дерев’яними шпичками до верху тіста. Помастіть жовтком, і печіть як звикло. Після охолодження не забудьте вийняти шпички.