Трошки про Рош а-Шана в контексті кухні

Святкування Рош а-Шана супроводжується трапезою, під час якої споживають певні продукти, що символізують щось хороше, і сподівання знайти це в новому році.

Коли я почала цікавитися кухнею Галичини, то побачила, як багато страв галицької кухні мають єврейське коріння. Навіть моя улюблена грекокатолицька салатка – бурачки з хроном – походить з єврейської кухні, уявляєте?

Тому я трошки побалакаю про те, що сьогодні з появою першої зірки починається новий рік – Рош а-Шана. Це свято символізує зміну дат, початок нового циклу, і Бог в цей день виносить судження куди людини занесуть – в Книгу живих, чи в Книгу мертвих.

Святкування Рош а-Шана триває 10 днів, але тільки 1 день – веселе свято, а решта 10 ні, бо в десятий день – Судний – виноситься остаточне рішення і Бог ставить печатку на запис. Але є 10 днів, та можливість змінити ситуацію – повернути борги, вибачитися, якщо відчувається провина.

Святкування Рош а-Шана супроводжується особливою сімейною трапезою, під час якої потрібно спожити певні продукти, що символізують щось хороше, і сподівання знайти це в новому році. Символіка цих продуктів заснована на грі їх назв на івриті, яка пов’язана з певною надією, яку хочеться здійснити в новому році.

Під час споживання того чи іншого продукту промовляють відповідне побажання:
Цибуля-пора – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб недруги наші були відсічені»
Буряк – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не стало у нас супротивників”
Фініки – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб вороги наші зникли з лиця землі”
Морква – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не було вироку проти нас і щоб заслуги наші були зачитані перед Тобою”
Гранат – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб примножилися наші заслуги як зерна граната”

Найголовніші страви на столі на Рош а-Шана це яблука з медом, “щоб рік був солодким”; кругла плетена булка – хала, яка символізує закінчення та завершеність; лейках – який дуже подібний на наш медівник, такий же пряний і солодкий; ну і цимес з морквинками-“монетками”, як побажання багатства на новий рік.

Позанулого року перед Рош а-Шана я готувала ось цей цимес. Цього року, щоправда без прив’язки до свята – гефільте фіш, все збираюся спекти халу, але закрутилася, і не склалося…

Тому просто хочу побажати тим, хто святкує – Шана това у-метука!

А всім решта – спробуйте приготувати цимес чи рибку – вони дуже смачний, навіть без релігійного контексту 🙂