Slow Food починає Тиждень Food for Change

Починаючи з Всесвітнього дня продовольства, 16 жовтня, Slow Food пропонує доєднатися до акції Food for Change та впродовж тижня вживати конкретних заходів для зменшення викидів CO2 .

Глобальне потепління – це реальність. Виробництво та розподілення їжі складають одну п’яту частину світової “температури” (Ar5 IPCC 2014, FAO 2015). Враховуючи цю реальність, Slow Food заохочує людей скрізь – і особливо в країнах з високим показником розвитку – змінити свої харчові звички.

Люди зазвичай почувають себе безсилими перед глобальним масштабом змін клімату та його трагічними наслідками. Але, насправді, кожен з нас може зробити щось для зменшення цих явищ. Почнімо з їжі.

Під час акції “Food for change” учасники зголошуються взяти на себе бодай одне з трьох зобов’язань  і виконання однієх з трьох конкретних дій: приготування їжі з використанням лише локальних інгредієнтів, не споживати м’яса впродовж тижня та не не генерувати харчові відходи. Звісно, ніхто не заваджає вибрати всі три 🙂

Отже, цього тижня :

Їжте локальне. Локальна система виробництва продуктів харчування має перевагу інтеграції здорової та поживної їжі з соціальною відповідальністю, пріотрітетності екологічних систем, охорону традиційних методів та знань.

Лолькані продукти харчування свіжіші, вони захищають місцеві сорти та види (не кажучи вже про традиційні способи виробництва), вони вимагають менше упаковки. Це також дозволяє виробникам та споживачам отримувати більше інформації про системи виробництва та розподілу та контролювати їх.

Не їжте м’яса. Споживання м’яса впродовж останніх 50 років збільшилося вчетверо. У середньому кожний громадянин ЄС споживає 80,6 кг м’яса на рік. Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, буде достатньо скоротити це споживання до 25 кг на людину на рік, і це в результаті дозволить скоротити викиди CO2.

Більше 95% м’яса, яке ми споживаємо, походить від промислових господарств, які спільно відповідальні за викиди парникових газів у загальному обсязі 14,5% («Проблеми зі зміною клімату через тваринництво», FAO, 2013 рік).

Нульові відходи (Zero Waste). Щороку в Європейському Союзі викидається близько 90 млн. тонн продовольства (179 кг на людину). З цієї кількості 42% виникають на рівні домашніх господарств та 39% у виробництві.

Продовольчі відходи також передбачають витрачання ресурсів, таких як земля, вода, енергія та витрати, які використовуються для виробництва, пакування, транспортування та зберігання. А це, окрім економічних втрат, також додаткові викиди CO2.

Здавалося б, що може змінитися, якщо я тиждень не буду їсти м’яса? Чи не викидати їжі? Чи їсти тільки локальні продукти? Так, якщо це буде робити одна людина, мабуть нічого не зміниться. Але якщо це будуть робити багато людей, розвивати для себе навички ощадного ставлення до їжі в щоденному побуті, то це вже добре. Це те, що називається “роби що можеш з тим що маєш там де ти є”.

Цікавим є те, що в результаті буде проведено підрахунок кількості “не викиненого CO2” і, відповідно, буде видно кількісні показники цієї акції.

Ось тут – https://www.slowfood.com/menu-for-change-eng/ – можна замельдуватися учасником акції. Це буде означати, що ви берете на себе зобов*язання:

  • Споживати місцеві, харчуватися сезонними продуктами та підтримувати місцевих фермерів, які практикують стійке сільське господарство.
  • Зберігати біорізноманіття та природні ресурси, де можете, і дбати про майбутнє нашої їжі.
  • Мінімізувати витрати їжі та води на кухні та на робочому місці.
  • Підтримувати Slow Food; заохочувати інших дізнатися про добру, чисту та чесну їжу.

А кому цікаво – ось тут є position paper цієї акції від SlowFood.