“Шпіцована” бриндза

Мушу сказати відразу – такої бриндзи в природі не існує, вірніше не існували, доки я її не “придумала”. Тому розповім по порядку, що до чого.

Взагалі “шпіц” це копняк, а “шпіцувати” – накопати, випровадити доволі грубо. Але звідси ж пішло гарне слово “шпіцове” – щось, що подають до столу як знак, що час пакувати манатки 🙂 Тобто “на коня”.

Але якимось дивом це слово для мене має ще й інше значення – “приправити” чи “замаринувати”. Ймовірно, це такий наш домашній локалізм, який міг утворитися від “наспеціювати”. Тобто, коли я кажу – “нашпіцувати м’ясо” то мається на увазі, що я його натру спеціями і замариную на сухо. Тому, коли я кажу “шпіцована бриндза” – вона приправлена.

Отже, компоненти –

200 г бриндзи (я брала добре витриману коров’ячу бриндзу від Гуцульських сирних плаїв *)
100 г білого сиру середньої жирності
1 ч.л. сушеної м’яти
1 ч.л. сушеного чебрецю
1/2 ч.л. пластівців негострої паприки
1/2 ч.л. вудженої червоної негострої паприки
1/2 ч.л. червоної паприки середньої гостроти або перцевої пасти
олія

Також можна додавати – кмин, кумин, чорний перець і тд. Додатки на ваш смак.

Спосіб простий – змішати бриндзу, сир, всі приправи і дуже добре (я це роблю блендером) перемішати. Спробувати на смак – якщо бракує солі, то можна трошки додати. В мене бриндза досить гостра і солена, тому я її змішала з звичайним білим домашнім сиром, але солі додатково не давала.

Чистими руками сформувати кульки і добре їх витачати між долонями, щоб були щільненькі.

В принципі, їх можна вживати відразу – намастити на грінку і з чорним солодним чаєм…мммм….

Але мені бульше подобаться “про запас” – висласти на пергамент, щоб трошки підсохли. Скласти в слоїк, залити олією. Покласти в холодильник на кілька днів. Зберігається довго – попередня пробна порція зберігалася більше ніж пів року, нічого їй не сталося, лише смак став гострішим.

Як вживати? Для мене це чудовий компонент для різноманітних салаток, але як додаток до кулеші – теж дуже добре!


* Проєкт Культурно-туристичний маршрут «Гуцульські сирні плаї» реалізується в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму.