Різдвяний колач, як його печуть в Ню Йорку

Минулої суботи мала нагоду бути на майстерці традиційних різдвяних солодощів в Українському Музеї в Ню Йорку. Ці майстерки проводять вже багато років пані Ляриса Зєлик, пані Люба Волинець з товаришками.

Про майстерку докладніше розповім в рамках свого іншого проекту (скоро буде!), а от про колач напишу вже, бо знимки пречудові і гріх ховати.

Цей колач є з досить солодкого тіста, не прісний і не пісний. На Святвечір він лежить поважно посередині столу, всередину його ставлять свічку яку запалюють під час Вечері. Три коси символізують Трійцю, а форма – коло – неперервність життя.

Є локальні видозміни, коли колач не заплітають в коло, а роблять лише косу з 3 чи 4 валків тіста. Такий колач кладуть на білу серветку і сіно, і він символізує новонароджене Дитя.

Отож, перепис (подаю в двох системах, бо оригінальний перепис в американській а конвертацію робила я, трішки заокруглюючи до 3-5 г). До речі, майте на увазі, що мука буває дуже різною, тому при потребі можна додати трішки більше, пильнуйте за вашими відчуттями тіста.

Розчина:
14 г ( 2 envelopes*) сухих активних дріжджів
1 ст. л цукру
1 ст. л муки
2 ст. л теплого молока
300 г (2 1/2 cups) муки
490 мл (2 cups ) теплого молока

Тісто:

2 цілі яйця
8 жовтків
115 г (1\4 lb.) цукру
450 г (1 lb.) муки
1 ч.л солі
2 ч.л ванільного екстракту
цедра з 1 цитрини і 1 помаранча
45 мл (1 jigger ) рому, бренді чи віскі
115 г (1\4 lb. ) несоленого розтопленого масла
______________
* 1 envelope = 1/4 oz = 2 1/4 tsp = 7 г


Розчина:

змішати дріжджі з 1 ст. л цукру, 1 ст. л муки, 2 ст. л теплого молока і почекати щоб почало булькати. Змішати з рештою муки і молока які призначені для розчини. Покласти під рушник в тепле місце і дати щоб збільшилася в об*ємі вдвоє.

Тісто:
Збити 2 яйця і всі жовтки з усім цукром, додати до срозчини. Додати усі решта компоненти крім розтопленого масла. Замісити тісто. Додати розтоплене негаряче масло і місити доки все масло не вбереться, а тісто не стане еластичним і не буде прилипати до рук. Покласти тісто в миску змащену олією, поставити під рушник в тепле місце щоб виросло вдвічі. Тоді обім’яти і плести колач.

Колач плететься з 2, 3 або 4 (хоча можна і з 6) валків. Як саме – добре видно на знимках. Ось тут є гарне відео як плетуть колачі хоч із 10 валків 🙂

Найкраще пекти колач в формі з отвором посередині, хоча можна взяти тортівницю і покласти всередину порожню бляшанку з-під згущика, приміром. Форму треба змастити олією і обтрусити мукою, а якщо форма “прикра” – застелити пергаментом.

Перед випіканням має вирости ще раз. Перед випіканням збити 2 жовтки з 1 ст. л води і насмарувати колач. Посипати маком
Пекти різдвяний колач треба в попередньо розігрітій до 375 F (190 C) пічці до години часу. Якщо занадто рум’яниться – накрити фольгою. Повністю вистудити. Для столу прибрати гілочками сосни чи ялини, горішками, калиною.