Галицько-англійський крамбл

Хто був на нашій недавній з Мартою Госовською “рожевій рантці” той знає, а хто ні, тому розкажу.

Крамбл (від аглійського дієслова crumble – кришитися) це один з найтиповіших і найпростіших десертів. Крамбли мали піки популярності в не дуже добрі часи (наприклад, в Ірландії післі WWII), бо були раціональнішими для господинь і, зрештою, простішими, ніж пироги чи інші десерти. Дуже часто замість борошняно-масляної крихти використовували пластівці, терті сухарі.

Чому “галицько-англійський”? – в певному сенсі це такий жарт, але лише в певному. Ми з Мартою часто проводимо паралелі між улюбленими стравами, продуктами, гастрономічними і господарськими звичками англійців і галичан. А хто шукає, той, як відомо, знаходить (теж трохи жарт) – і ми знайшли подібність у пристрасті до рабарбару (ревеню, рубарбу) і до крухих пляцків. Тому – галицько-англійський крамбл.

Круха крихта:
200 г масла
250 г муки
70 г цукру білого
70 г цукру коричневого
50 г мигдалевих пластівців
пачечка ванільного цукру

Начинка:
Тут можуть бути варіанти на кожен смак. Для домашньої спроби крамблу я брала рабарбар, черешні (без кісточок) і кілька нектаринок.
Для крамблу для “рожевої рантки” – 1 кг трускавок + 700 г рабарбару + 3 ложки чорниць. Також до начинки треба цукру – скільки? зорієнтуйтеся за солодкістю самої начинки.

Крихту готуємо так: холодне масло перетерти з мукою в “пісок”, додати цукри, пластівці мигдалю, перемішати. Поставити в холодильник.

Начинку готуємо ось як:
Всі фрукти почистити, пересипати цукром (небагато, лише для смаку) і швидко заварити в банячку 2-3 хвилини. Має вийти щось типу швидкої конфітури. В принципі, можна просто викласти ягоди чи фрукти в форми, без попереднього заварювання. Добре на дно форми посипати корисневого цукру трошки, для карамельної нотки.

Взяти форму або форми (одну на всіх чи порційні), розкласти фруктову основу, зверху посипати крихтою і пекти при 190-200 до зарум*янення.

Подавати теплим, з кулькою морозива, наприклад.

Крамбл можна спекти з будь чого – сливки (їх напевне треба перед готуванням прикарамелізувати), яблука-груші (їх певно теж), мішанка ягід (можна відразу класти в форму), тощо тощо.