Байка про лимонник

Розкажу вам про свою улюблену рослинку – лимонник, бо він вартий уваги, а зараз саме достигає.

Я залюбилася в лимоннику років багато тому, коли вступала в універ. Було липке спекотне літо, вікна моєї кімнати виходили на сонячну сторону і рятувала тільки миска з водою, які я запхала під стіл і тримала ноги, час від часу підсипаючи леду. Працездатності це, щоправда, не дуже додавало. Як і кава (з того часу кави не п’ю, за дуже рідкісними винятками).

В якийсь день мама принесла з роботи півлітровий слоїчок з червоною конфітурою, чи, радше, перетертими ягодами – мамина коліжанка передала його мені “щоб легше вчилося”.

І дійсно, ложечка лимонника з ранковим чаєм – і, о диво! – очі відкривалися, мозок потирав лапки “ну, давай, запихни в мене чогось цікавого!”, і навіть спека переставала так дошкуляти. З того часу я вірна адептка лимонника, і вам про нього розповім.

Лимонник китайський (латиною – Schisandra chinensis) це багаторічна ліана, з довгими в*юнкими пагонами. Любить тінь і помірний полив. Моя спроба виростити його на балконі не вдалася – 3 роки ріс, буяв, а оце минулої зими, коли сніг то топився то падав, взяв і замерз. Але я буду пробувати ще.

Лимонник – рослина офіцинальна, себто використовується в офіційній медицині. Вікі пише таке:

Для лікарських потреб заготовляють зрілі плоди (Fructus Schizandrae) і насіння лимонника (Semen Schizandrae). Зібрані плоди 2—3 дні прив’ялюють під укриттям на вільному повітрі, а потім проводять штучне досушування в сушарках, починаючи при температурі 35—40° і закінчують при температурі 60°. Насіння виділяють із вичавків, які залишаються після переробки плодів на сік. Сушать насіння при температурі, не вищій за 50°. Готову сировину зберігають у полотняних мішках у сухому затіненому приміщенні, яке добре провітрюється.

Лимонник – це для мене “ліки від усього” : підвищує когнітивні функції, покращує стресостійкість, регуює кровообіг, зокрема в дрібних капілярах, підвищує гостроту зору, особливо адаптацію до темряви, покращує секреторну і моторну функцію органів травлення, пришвидшує обмін речовин, понижує рівень цукру в крові.

Бачите яка краса? Але не все так просто. Бо лимонник є антагоністом снодійних, седативних засобів, транквілізаторів, нейролептиків. Тому якщо ви маєте проблеми із гіперзбудливістю, сном, а також підвищений тиск – це не ваш варіант.

Лимонник (чи то конфітуру, чи чай, чи аптечні краплі) варто приймати попередньо порадившись із лікарем. Втім, якщо протипоказів немає, то ложечка лимонника вранці може замінити вам ранкову дозу кофеїну, а це вже добре.

Тепер про гастрономічний його бік.

Який лимонник на смак? Ну, гм, специфічний. Якщо не розгризати кісточок – типово ягідний, як порічка, приміром. Аптечна настоянка – терпка і “смоляниста”, бо робиться на кісточках.

Для вживання лимонник накраще просто перетерти з цукром. При чому не блендером, щоб не покоцати кісточок, а прим*яти мнячкою до бульби, а далі він сам пустить сік. Варити я б його не радила, щоб не нищити багатий природній склад.

Отож, для конфітури ягідки зриваємо з гілочок, миємо, пересипаємо цукром 1:1, і ставимо в зимне місце. Вживаємо по 1 чайній ложечці вранці після їжі.

А ще можна зробити так звану “Настоянку фармацевтів” (не плутати із фармакопейною настоянкою). Для цього беремо тако:

1 літру почищених від гілочок, помитих і прим*ятих ягід лимонника
1 літру спирту
1 літру молока
0.5 літри цукру

Ягоди засипаємо цукром, чекаємо поки пустять сік (1-2 дні). Доливаємо спирт і молоко, збовтуємо, закриваємо покришкою і ставимо в темне місце. Кожен день протягом місяця збовтуємо “звурджену” суміш. Потім лишаємо ще на місяць не збовтуючи. За той час наливка розділиться на фуси (внизу) і прозору “жентицю” (вгорі). Жентицю обережно зливаємо, решта перефільтровуємо через конусний тканий фільтр. Змішуємо. Пробуємо на цукор і міцність. Якщо ок – ставимо на пів року вистоюватися. Якщо хочеться легшу і солодшу – варимо сироп з 1 склянки цукру і 1 склянки води, і холоджений додаємо до настоянки. Перемішуємо і забуваємо на пів року. Якраз на авітамінозну весну матимете еліксир здоровля і доброго настрою

Всім цьом. І пам*ятайте, що самолікування шкідливе для вашого здоровля! І надмірне вживання алкоголю – також. А найбільше на здоровля шкодить лінь.