Домашній квас на будь який смак

Хто був вчора на моїй майстерці на True&Local – той пробував квас за цим переписом. Але виконую обіцянку і пишу докладніше.

Отже, такий квас можна зробити практично з будь чого. Приміром, я робила з яблук, гарбуза і помаранчі. А перед тим, кілька місяців тому, робила просто з яблук. Єдина “вимога” – смачна основа: чи то яблука з яскравим смаком, чи яблука з малиною, чи груші з виноградом, чи будь які комбінації на ваш смак. На початку літа буде круто приготувати квас з трускавок і яблук. Що б ви не вибрали – смак має бути інтенсивним.

Є 2 способи готування квасу – на “культурних” дріжджах і на “диких” дріждах, тобто на родзинках, немитому винограді, тощо. Але раджу спробувати власне на культурних, бо він робиться швидше, вдається завжди, і будете мати розуміння, що має бути в результаті. А от з родзинками є такий нюанс що в них теоретично  є дикі дріжджі, а практично наші родзинки або не ясно чим оброблені, або не ясно які миші по них стрибали. Тому я волію звичайні дріжджі.

Основа – ягідний чи фруктовий “компот”. Але не виварюйте його сильно. Закипіло – відставили і хай настоюється. Бо під час бродіння ягоди ще встигнуть віддати смак. Відміряйте на кожну літру основи – 7 грамів “мокрих” дріжджів і 100 грамів цукру. Я пробувала і з сухими – мені не подобається те, як вони поводяться. А от цукор можна частково чи повністю замінити на мед.

Зачерпніть частину компоту і розчиніть в ній  увесь цукор і додайте дріжджі. Як дріжджі розпустяться – влийте в решту компоту. Температура основи має бути до 36°С, не більше, бо дріджі мають шанс ґиґнутися, і квас нам не вдасться.

Книжка пише:

Оптимальною для життєдіяльності дріжджів є температура 27-33 °С. При 36°С уповільнюється швидкість розмноження дріжджів, а при 40 °С практично призупиняється. Бродильна активність їх інтенсифікується при 37-40°С, після чого різко падає. При температурі 45-50°С дріжджі припиняють життєдіяльність.

Це значить, що основа має бути літепла, не гаряча.

Але на чому ми зупинилися? Ага, цукор і дріжджі розчинили, додали до решти компоту, і ставимо бродити годин на 8-10. Майте на увазі, що бродіння буде відбуватися достатньо жваво, тому вам треба убезпечитися від витікання прото-квасу з баняка. Навіть якщо в мене до краю є місце, я все одно піставляю тацю, на всяк випадок. Накрийте баняк марлею.

До 10 годин бродіння ваша основа вже достатньо вкисне, бродіння сповільниться, і тепер її треба перецідити через сито і розлити в пляшки. Найкраще брати пляшки з бугельним замком. Розлили і хоча б на добу в холодильник, щоб квас стабілізувався. Дріжджі в холодіе-таки зупинять свою активність, але ще встигнуть наситити квас вуглекислим газом. Тому коли відкорковуєте – вважайте, квас має дуже бадьорий характер 🙂

Зберігатися готовий квас може десь зо тиждень.

Акщо ж все-таки маєте охоту спробувати збродити квас родзинками, то треба півшклянки родзинок на 2 літри “компоту” + можна додати сухарі з житнього хліба. Але це лише теорія, я так не робила.