білий хрін

Білий хрін

Без цього сосу в нас не обходиться ні Різдвяний ні Великодній стіл.

Ніби нічого особливого в цьому сосі немає, але він вартує того, щоб його приготувати. Залежно від ступеня подрібнення він буде або ніжно-кремовим, або більш “салатковим” але в будь якому випадку – дуже дуже смачним. Крім того, що білий хрін смачний, то ще й неймовірно корисний, особливо взимку. Зрештою, як і цвіклі.

Він ідеально пасує до м’яска – печеного чи вудженого, а також до студенцю.

Сос “Білий хрін”

Білий хрін готується швидко, можна приготувати про запас, тиждень може зберігатися в холодильнику легко, лиш посперечаюся, що ви його просто швидше згамаєте 🙂

По перше – це хрін.
Хрін я готую заздалегіть і багато, щоб кожного разу не терти і ридати (:
Почищені корінці хрону я ставлю в морозилку на кілька годин і тру підмерзлими – так і пече менше, і гіркота зайва зійде.

Натертий хрін щільно напихаю в слоїчок, додаю ложечку солі і ложечку оцту, закриваю слоїк плівкою і покришкою. Так хрін може зберігатися в холодильнику досить довго, не втратити своїх ароматичних властивостей, і не сіріти.

По друге – майонез.
Я не дуже часто вживаю майонез, але без нього цей сос не вдасться таким добрим і ніжним. Тому можна зробити домашній майонез. Ну або замінити на добру густу сметану.

По третє – яйця.
Зварити натвердо, з розрахунку 1 яйце на 1 чубату столову ложку тертого хрону. Посікти або потерти на терці, як вам більше подобається.  Дуже класно, коли яйця мають гарний жовток, тоді колір білого хрону стає дуже гарним, яскравим і святковим.

З майонезом і яйцями є варіант заміни – розтерти жовтки зі сметаною, додати дрібку гірчиці, солі, цукру і оцету, і зробити таку заправу. Теж дуже пристойно 🙂

Змішуємо в пропорції 1:1:1 (ну це приблизно, а насправді хто як любить. бо я цей хрін люблю ніжним, кремовим і не дуже гострим), додатково досолюємо, додаємо трошки оцту, трошки цукру. Регулюйте міцність на свій смак.

Також під настрій в такий сос можна додавати капари (каперси), посічену зелену цибульку, дрібно порізаний квашений огірок або зеленину. Тоді соус перетворюється на щось більш салаткове, але не менш смачне.

До речі, про майонез. Самому зробити його не складно, і ось кілька способів –

Майонез на жовтках (збивається віничком або блендером на низьких обертах)
2 жовтки, 3\4 шклянки олії без запаху, півложечки гірчці, чвертьложечки цукру, пучка солі, ложка соку з цитрини.
Жовток потрібно збити віничком з цукром, сіллю, гірчицею та цитриновим соком, а потім додавати по трошки олію, весь час збиваючи, але не надто сильно. Як тільки майонез почне гуснути та тримати форму – він готовий.

Майонез на цілих яйцях (збивається блендером)
2 курячі яйця (або 10 перепелиних), шклянка олії, ложечка гірчиці, ложечка солі, ложечка цукру, цитриновий сік.
Яйця зблендерувати з гірчицею, сіллю, цукром та цитриновим соком, і, продовжуючи змішувати, додавати олію.

Майонез без яєць (збивається блендером)
шклянка молока, півтори шклянки олії без запаху, 2 ложечки гірчиці, ложечка солі та ложечка цукру, кілька ложок цитринового соку
Молоко та олію змішати блендером до однорідної суспензії, потім додати гірчицю, сіль, цукор та цитриновий сік, і збити все на великій швидкості до загущення.