“Бурячки на тепло”, з буратою, цедрою та нігелою

І це моє бачення “бурячків на тепло” – одної з дуже традиційних галицьких страв з буряка для зимового сезону.

Моя мама це називає просто “бурячкИ” (не плутати з “цвіклями” – їх інколи теж так називають, але з наголосом на Я). Цікаво, що ми вдома чітко розрізняємо бурЯчки і бурячкИ 🙂 Але зазвичай ця страва називається “Бурячки на тепло”, тому так її і називатимемо.

І це моє бачення “бурячків на тепло” – одної з дуже традиційних галицьких страв з буряка для зимового сезону.

Якщо просто, то це варений або печений буряк, потертий на терці, заправлений сметаною і часником, та прогрітий до закипання. Часто їх загущують, додаючи запражку з підсмаженої муки – мені більше до смаку такий легший варіант. Я люблю їх як додаток до вареної картоплі, до м’яса та й просто так.

Я вирішила зробити як завжди – “так, але не так”. Вийшло добре, тому ділюся з вами.

Основа:
2 великих печених або варених буряки, почистити від шкірки
2 ст. ложки густої сметани 30%
2 зубці часнику, розчавити
1 ст. л. Worcestershire sauce (в оригінальному переписі сік з цитрини)

Для подачі:
Бурата, потримати коробочку в теплій воді 10 хв
цедра цитрини
оливкова олія
насіння нігели (чорнушки) – прогріти на пательні до потріскування

Буряки потерти на терці – тут хто як любить, бо дехто тре на дрібній, тоді виходить більше як соус. Я ж люблю фактуру, тому тру або на “буряковій” терці з грубими вічками, або на терці для “корейської моркви”.

Потертий буряк покласти в банячок, додати сметану і часник і на невеликому вогні загріти до кипіння. Додати Worcestershire sauce і вимкнути. Я не додаю солі, бо там є вустерський соус, але спробуйте чи вам достатньо солене.

Згрубша, на цьому етапі можна було б зупинитися – це вже повноцінні старосвітські “бурячки на тепло”. Але можна зробити і так, як я – додати вершковості і поживності буратою, а ароматних ноток – цедрою і чорнушкою.

Яке воно на смак? Вершкове, ледь гостре, ніжне. Цедра додає свіжості, бурата вершковості. Раджу спробувати 🙂

До речі, мені прийшла в голову думка, що ця страва цілком могла бути “зимовою сестрою” волока, бо компоненти ті ж самі – буряк, часник, сметана.

А ще про одну дуже подібну страву читайте ось тут –