Солене печиво і солені палички з кмином

Солені палички з кмином – це такий смаковий тригер, який мене завжди безпомильно повертає в дитинство. Відгризла кінчик – і ось я вже в бабусиній спіжарці, витягаю собі паличку з-під серветки, і там ж її і з’їдаю.

Без них паличок нас вдома не обходиться жодне прийняття, особливо на Великдень і Різдво. Бабуся пекла їх власне паличками – досить довгими, сантиметрів 20, товщиною з палець, густо обмазаними жовтком, посипаними кминком і кристаликами солі. Коли на столі є палички, то про хліб навіть ніхто не згадує. Вони дуже пасують до росолу, чи борщу, чи будь де, де хочеться мати кавальчик хліба. Особисто я дуже люблю з’їсти таку паличку з маринованим оселедцем.

Я часом роблю палички, часом печиво, але смак від того не змінюється. Печиво просто транспортувати і зберігати простіше.

Тісто – моє улюблене “крухо-дріжджове“, з якого я печу пляцки. Але є одне але – тому напишу повний перепис.

300 грамів муки пшеничної + мука для підсипання
200 грамів муки кукурудзяної
1 пачка масла або маргарини
3-4 чубаті ложки смальцю (можна зі шкварками)
2 жовтки
пів палички дріжджів
шклянка масної сметани (20+ % жирності)
сіль, цукор
по пів пласкої чайної ложечки сушених трав (*) – майорану, чебрецю, м’яти, розмарину

Основний нюанс – якщо я роблю з тіста палички – то товщу завжди даю більше, для пляцка можна обійтися тільки маргариною. Бо палички мають бути крухими, а пляцок не конче.

Муку пересіяти, потерти в неї на грубій терці масло чи маргарину, додати смалець і розтерти руками в однорідну суміш. Додати сіль, травички, і перемішати.

Дріжджі покришити, дати ложку цукру, почекати поки розійдуться, додати сметани і добре вимішати.

В миску з мукою додати 2 жовтки, сметанно-дріжджеву суміш і замісити тісто. Якщо замало вологи – додати ще сметани або кефіру. Тісто має бути пластичне, густе, не липке.

Тісто покласти в миску, накрити харчовою плівкою, і поставити в холодильник щонайменше на 2 години (я цього разу лишала на ніч). Тісто росте в холодильнику, але не сильно.

Потім, тісто обім’яла, і відрізаючи по кавалку, швиденько розминала, розтачувала на стільниці і формою вирізала печивка. Пензликом мастила збитим жовтком, кидала зверху кілька кристаликів грубої солі і посипала кмином або чорнушкою. Можна теж посипати маком.

З тістом треба працювати швидко, бо воно досить масне, і треба щоб товщ не встигав розтопитися. Поки печеться одна партія – я швиденько розтачую тісто на другу і вирізую печивка. Миску з тістом тримаю в холодильнику.

Пекти при 220-230 хвилин 15, на середньому рівні рури. Пильнувати щоб не пригоріли, але і щоб добре зарум’янилися.

Складати в коробку вже як повністю вистигнуть. Зберігаються такі палички і печивка до тижня часу, головне не давати їм зволожіти. Але хто б то їх стільки тримав – з’їдаються швиденько.

Це смачно, направду! Є свідки 🙂

(*) можна дати 2 чайні ложечки прованської або італійської суміші, яку більше любите.