Медівка. Рецепт медівки пані Стефи

Медівка, або ж “крупнік”

Медівка – це медова горілка, яку мій дідусь завжди робив перед Різдвом та Великоднем. Це наш традиційний домашній перепис.

Медівка – наш традиційний напій на Різдво. За багато років я вже так набила руку в її приготуванні, що готую майже з заплющеними очима. Але є один підступ – вона не буває однаковою на смак. Подібною – так, однаковою – ні. Це все через різні смаки меду. Але так навіть цікавіше.

Для доброї медівки нам треба мати –

горілка – 3 літри, скажімо
мед – з розрахунку щонайменше шклянка меду на літру горілки
пів палички цинамону
трошка тертої гальки мушкательової
5-7 зернят кардамону
5-7 духмяних перчинок
2-3 чорних перчинки
10-12 гвоздичок
2 зірочки бадьяну
ваніль – на кінчику ножа
2-3 помаранчі
Ринка з грубими стінками, і така, шоб було зручно збирати пінку.

Всі приправки товчу в ступці. Помаранчі добре шурую щіточкою, запарюю окропом і тоненько знімаю шкірки. Запах шкірки помаранчі має дуже важливе значення. Помаранча має бути квасна, бо шкірка солодких помаранч не має такого запаху, як треба.

В риночці на водяній бані маленькому вогні загріла мед. Коли мед добре нагрітий і тільки починає з’являтися пінка – відставляю і дуже ретельно знімаю пінку. Знову грію – знову знімаю, доки пінка перестане підходити. Зазвичай це 5-6 нагрівань. Мед до кипіння не доводжу.

Тоді, в гарячий мед кидаю спеції, накриваю покришкою і відставляю доки вистигне. Знову трошки грію і доливаю туди пів шклянки горівки. Відставляю на пів години.

Потім в слоїку змішуємо мед з решта горівки, добре виполікую горівкою ринку. Залишаю на тиждень щонайменше. Якщо в хаті зимно – медівка настоюватиметься довше. Весь мед має скляруватися і добре розчинитися.

Переціджую через грубий шар вати в пляшки. Якщо після першого цідження медівка не прозора, то ціджу скільки потрібно..

Якщо медівка подається до десерту – можна пити підігрітою. Якщо замість горівки – зимною.

Як казали древні римляни – енджой!


Важлива примітка 1.
Я використовую не горівку, а розведений спирт. Пропорції на 1 л спирту 1.1 л води. Перед розчиненням в воду додаю 50 мл глюкози на літру води і після розчинення – столову ложку спиртового оцту. Добре перемішую і витримую щонайменше добу. Таким чином виходить горілка 45* міцності, що є дуже добре, бо меду додається також багато.

Важлива примітка 2. Медівка може бути більш чи менш солодкою, залежить від меду. Тому я волію завжди давати меду з запасом, щоб якщо вийде засолодка її можна було б розбавити чистою горілкою до потрібної концентрації.

Важлива примітка 3. Мед не варто доводити до кипіння. Деякий мед дає більше піни ніж інший. Тому циклів нагрівання може бути більше.

Важлива примітка 4. Не варто зберігати готову медівку в пластикових бутликах. Шкляні пляшки рулять.

Важлива примітка 5. Є ще інший спосіб, коли мед заварюється з водою. Буде іншим разом.