Каймак – що це таке і як його зробити вдома

Я вам розкажу трошки про каймак, бо це один з моїх кулінарних фаворитів, і гріх не поділитися з людьми. Каймак – це щось середнє між сиром, вершками і сметаною, масне і ледь солененьке. Смачне несамовито 🙂

Але мушу зауважити, що все те, що я пишу стосується балканського (наприклад македонського і босанського) і турецького різновиду каймаку, бо з того, що я розумію, каймак узбецький чи башкирський трохи відрізняється. Та й не куштувала я їх, на відміну від (не побоюся цього слова) обжеровиська каймаком балканським.

Готувати каймак в домашніх умовах не складно, але марудно. Найпростіше це робити тим, хто регулярно купує молоко або має господарку. Молоко мусить бути фермерське або домашнє, але ні в якому разі не пачкове – це важливо. Молоко може бути коров’яче, козяче або овече, але думаю в наших реаліях найпростіше – це коров’яче.

Отже, каймак – це “сир” з кожушка, який збирається на кип’яченому молоці.

З пареного і вистиглого молока треба акуратно зняти “кожушок” – вершкову пінку, яка утворюється на поверхні – скласти в слоїчок і ледь-ледь посолити зверху. Прикрити марлечкою і лишити на добу, щоб скисло. Можна додати ложку живого йогурту, щоб скисло швидше. Після цього перемішати, закрити і покласти в холодильник.

Наступного дня, коли паримо свіже молоко – процедура повторюємо, але кожушок збираємо до вчорашнього каймаку, перемішуємо, підсолюємо і за кілька годин ставимо в холодильник – далі він киснутиме в холоді.

І так далі, і так далі, і так далі 🙂

Для правдивості зібраний, скажімо протягом тижня, каймак, можна відігріти на водяній бані, як звичайний сир – він віддасть зайву сироватку, і дістане більш щільну консистенцію. Але перед відігріванням треба щоб він був добре вкислий – додайте ложку сметани чи йогурту, і лишіть на ніч.

Зберігати каймак треба в холоді, можна навіть заморожувати про запас.

Зайве казати, що це страшенно смачно – інакше я б не писала цей текст 🙂 На гарячу гріночку – холодний каймак – гам-ням-ням-ням!

P.S. Для того, щоб швидше приготувати каймак можна також цільово кип’ятити молоко з вершками, охолоджувати, знімати кожушок, далі кип’ятити, далі охолоджувати. Але мені здається той спосіб, який я описала вище є більш home friendly – по перше ми дістаємо не таке масне молоко для пиття, а по друге – неспішно готуємо каймак. Та й таке 🙂