Холодники – весняні і літні холодні зупки

Ви відчуваєте, як там потепліло? А це значить, що вітер скоро розжене залишки квітневої холоднечі, буде травень, за ним – літо, спека, і борщу, про який я вчора захоплено писала, вже не захочеться. І в цей момент на сцену виходять холодники – прекрасні зупки на теплу і ще теплішу пору року.

Вже зараз є з чого зробити собі холодник – редьковця одна краща за іншу, квасок, шпинат, зелена цибулька, кріп і петрушка. А за якийсь місяць – молоді бурячки з гичкою, молода морковця..

Тут я дам кілька традиційних, з книжки Дарії Цвєк і з моїми знимками і коментарями, але пам’ятаймо, що перепис – це не догма, а лиш напрямок для дії.

Холодник зі свіжою городиною

2 л хлібного квасу, 1—2 огірки, в’язка редьковці, 4-5 зварених на твердо яєць, 1 ложка тертого хрону, 1 ложечка гірчиці, 300 г вареного або запеченого м’яса, 200 г сметани, зеленина петрушки, кріп, зелена цибулька, сіль.

Хрін, гірчицю та жовтки розтерти до однорідності, посолити, додати сметану. Огірки і редьковцю почистити, нарізати півплястерками, додати порізане кубиками м’яско, посічені білки яєць, порізану зелену цибульку, посолити, вимішати зі сметанковою затиркою, залити квасом і охолодити. Перед подачею на стіл посипати посіченою зелениною петрушки і кропу. Додати чвертки яєць.

Також, за цим переписом можна приготувати холодник на сирватці або пиві. Я, наприклад, люблю найбільше на сирватці, бо доброго квасу не знайдеш, хіба самій робити…

Квасковий холодник

300 г кваску, 3 склянки квасного молока, 200 г сметани, свіжий огірок, 2 зубчики часнику, 2—3 зварених на твердо яєць, сіль, цукор.

Квасок перебрати, помити, відтиснути воду, залити склянкою кип’яченої води і закип’ятити. Тоді охолодити і розім’яти на пюре. Сметану, кефір, квасок збити блендером на однорідну масу. Додати за смаком розтовченого часнику, солі, цукру і охолодити. Перед подачею на стіл у кожен таріль покласти тоненькі півкружальця огірка і четвертинки яєць. Залити холодником, окремо подати грінки-кубики.

За цим переписом можна приготувати також шпинатний холодник або холодних з молодої кропиви. У цьому випадку варто підкваснити його соком цитрини. 

І ось ще буряковий холодник, трошка складніший, бо вариться на росолі, але його можна цілком легко зробити пісним, він від того ніц не втратить, ну може трошка 😉

Холодник з молодих буряків

300 г телячих костей, 500 г молодих буряків, петрушка, морква, цибуля, 2 свіжі огірки, буряковий квас, 2—3 зварених на твердо яєць, в’язка зеленої цибульки, кріп, 1—2 зубчики часнику, сіль, цукор.

Кості порубати, помити, залити 2 літрами холодної води і варити на повільному вогні. Коли закипить, зняти піну, посолити і варити  20—30 хв. Тоді з юшки вибрати кості й овочі, додати почищені і нарізані соломкою буряки разом з листям і варити ще  15—20 хв. Буряки можна попередньо підтушкувати. Дати борщу відстоятися, зняти зайвий товщ, заправити буряковим квасом і розтовченим часником.

Посолити, дати трохи цукру і з’єднати з розтертою і вимішаною зі сметаною зеленою цибулькою. Охолодити, а перед подачею на стіл в  кожен таріль покласти чвертки яєць, півкружальця свіжих огірків і кубики моркви з юшки. Все це залити холодником, притрусити кропом і подати з гарячими грінками.

Взагалі, переписів холодників є дуже багато, їх можна робити з тими овочами і на тій основі, яка вам найліпше смакує – молода городина тільки починається, молоко можна заквасити, або купити в крамниці (навіть з айраном буде смачно, я думаю), додати зеленини, яку любите.. Так що вйо 😉